Announcement : 

Staff

Senior Leadership Team

Christine (Chris) Allen, Katrina Hutton (on leave), Mark Waenink, Shaun Davison, Monique van Stokkum

Christine (Chris) Allen

Acting Principal

Katrina Hutton (on leave)

Deputy Principal, Pastoral

Mark Waenink

Deputy Principal, Curriculum & Administration

Shaun Davison

Director of Religious Studies

Monique van Stokkum

Assistant Principal & Director of International Students

Head of Learning

Matt Alexander, Dave Anderson, Dane Attwood, Catherine Davis, Shaun Davison, Sarah Edgecombe, Denise Finchett, Anna Henare, Hugh McDonald, Helen McGrath, Martin North, Leann Smedley, Gary Thurlby, Loretta Walton

Matt Alexander

Physical Education and Health

Dave Anderson

Junior Science

Dane Attwood

Science

Catherine Davis

Social Sciences

Shaun Davison

Religious Studies

Sarah Edgecombe

Arts

Denise Finchett

e-Dean of Online Learning

Anna Henare

Learning Support

Hugh McDonald

(On leave for 2024) Technology

Helen McGrath

Mathematics

Martin North

Technology (Acting)

Leann Smedley

Year 7 & 8 Curriculum Co-ordinator

Gary Thurlby

Gateway

Loretta Walton

English

Year Level Deans

Kirsten Theron, Hana Wellington, Adam Thornton, Lucille Spring, Nadine van Zyl, Felicity McAulay, Catherine Davis

Kirsten Theron

Year 7

Hana Wellington

Year 8

Adam Thornton

Year 9

Lucille Spring

Year 10

Nadine van Zyl

Year 11

Felicity McAulay

Year 12

Catherine Davis

Year 13

Teaching Staff

Matt Alexander, Dave Anderson, Dane Attwood, Jacinthe Beausoleil, Jovylyn Chi, Pauline Chircop, Beverly Como, Lucy Correa, Catherine Davis, Shaun Davison, Jasper de Roos, Justin Downes, Sarah Edgecombe, Denise Finchett, Louise Fleming, Rebecca Gillard, Julie Hamilton, Anna Henare, Joy Jackson, Sophie Jensen, Ed Jones, Michelle Lawson, Felicity McAulay, Hugh McDonald, Helen McGrath, Trudy Norrish, Martin North, Ray Palmer, Briar Parker, Katrina Perry, Geoffrey Prentice, Ainslie Price, Damian Pullen, Emma Schofield, Madelein Schutte, Leann Smedley, Lucille Spring, Kirsten Theron, Andy Thomas, Adam Thornton, Gary Thurlby, Linda Towers, Rebekah Underwood, Monique van Stokkum, Nadine van Zyl, Mark Waenink, Loretta Walton, Nic Webb, Hana Wellington

Matt Alexander

Physical Education

Dave Anderson

Science

Dane Attwood

Science

Jacinthe Beausoleil

Year 7 & 8, Science

Jovylyn Chi

Religious Studies

Pauline Chircop

SENCO

Beverly Como

Mathematics, Digital Technology

Lucy Correa

(On leave for 2024)

Catherine Davis

Social Sciences

Shaun Davison

Religious Studies

Jasper de Roos

Itinerant Music Teacher

Justin Downes

Art, Physical Education

Sarah Edgecombe

Music, English

Denise Finchett

French, Technology , TIC French & Hospitality

Louise Fleming

Religious Studies

Rebecca Gillard

English, Religious Studies

Julie Hamilton

Technology, Careers Advisor

Anna Henare

Māori

Joy Jackson

Hospitality

Sophie Jensen

Art

Ed Jones

Mathematics

Michelle Lawson

Social Sciences

Felicity McAulay

Mathematics

Hugh McDonald

(On leave for 2024)

Helen McGrath

Mathematics

Trudy Norrish

Year 7 & 8, Science

Martin North

Technology

Ray Palmer

Itinerant Music Teacher

Briar Parker

Physical Education and Health

Katrina Perry

English, TIC Junior Religious Studies Curriculum

Geoffrey Prentice

Social Sciences, English

Ainslie Price

Science

Damian Pullen

Guidance Counsellor

Emma Schofield

Year 7 & 8, English

Madelein Schutte

Science

Leann Smedley

Year 7 & 8

Lucille Spring

Māori, TIC Māori & Kapa Haka

Kirsten Theron

Year 7 & 8, English

Andy Thomas

Business Studies, Mathematics, Science, TIC Business Studies

Adam Thornton

Drama, Health, TIC Drama

Gary Thurlby

Electronics, Gateway Manager

Linda Towers

Mathematics, TIC Junior Mathematics

Rebekah Underwood

Itinerant Music Teacher

Monique van Stokkum

ESOL

Nadine van Zyl

English

Mark Waenink

Physics

Loretta Walton

English

Nic Webb

Learning Support

Hana Wellington

Year 7 & 8

Support Staff

Kelli Adams, Nanette Brown, Albie Bryce, Nigel Collyer, Joy Hoyle, Nicky Hurley, Svetlana Ivanova, Chris Jones, Helen Kerrison, Lisa Linford, Valerie Marie, Seanne Morris, Sam Page, Rosie Ponifasio-Hughes, Paula Rule, Rebecca Saxton, Oscar Schlaf, Jan Shanks, Kristal Taua, Lynne Toner, Michael Van Beek, Jane Woods, Jane Woolston

Kelli Adams

Office Manager & Principal’s Secretary

Nanette Brown

Teacher Aide

Albie Bryce

Teacher Aide

Nigel Collyer

Groundsman

Joy Hoyle

Teacher Aide

Nicky Hurley

Teacher Aide

Svetlana Ivanova

Teacher Aide

Chris Jones

Property Manager

Helen Kerrison

Teacher Aide

Lisa Linford

Teacher Aide, International Student Homestay Co-ordinator

Valerie Marie

Canteen Assistant

Seanne Morris

Teacher Aide

Sam Page

Sports Co-ordinator

Rosie Ponifasio-Hughes

Family Support Worker

Paula Rule

Teacher Aide

Rebecca Saxton

Student Centre Administrator

Oscar Schlaf

Canteen Assistant

Jan Shanks

Finance Officer

Kristal Taua

Canteen Manager

Lynne Toner

Science Technician

Michael Van Beek

IT Technician

Jane Woods

Librarian

Jane Woolston

Receptionist / Cashier

Translate

Arabic Arabic Chinese (Simplified) Chinese (Simplified) Dutch Dutch English English French French German German Italian Italian Japanese Japanese Korean Korean Maori Maori Portuguese Portuguese Russian Russian Samoan Samoan Spanish Spanish Vietnamese Vietnamese
Pompallier College Logo